Bliža se Svetovni dan voda, ki ga vsako leto obeležujemo 22. marca in ki nas opozarja, kako pomembno vlogo ima ta naravna dobrina za naša življenja. Dogodek vsako leto osvetli različne načine, kako lahko naš odnos do vode izboljšamo. Letošnje sporočilo je jasno – varna voda je pravica vsakogar. Danes se namreč kar polovica človeštva sooča z izzivom, kako do pitne vode: 2 milijardi ljudi nimata dostopa do varne vode, torej vode, ki je na voljo, ko jo potrebuješ in ni kontaminirana, še 2 milijardi ljudi pa živi na območjih, kjer zaznavajo veliko pomanjkanje vode.

K onesnaženju vode lahko neposredno ali posredno doprinesejo različne dejavnosti iz kmetijstva, industrije in prometa. Tudi napačno odloženi e-odpadki, predvsem stare baterije in sijalke, ki vsebujejo težke kovine, imajo velik negativen vpliv na naše okolje, med drugim tudi na podtalnico. Zato je zelo pomembno, da tovrstne odpadke ločeno zbiramo in jih oddamo na pravilna zbirna mesta.

 

Tudi naša šola sodeluje pri akciji Pokrajinskega muzeja Maribor in družbe ZEOS, d.o.o. v sklopu njihovega projekta Life Gospodarjenje z e-odpadki pod sloganom E-cikliraj, ki jo organizirajo v čast letošnjega Svetovnega dneva voda. Poimenovali so jo »Stari aparati za prihodnost«, s katero bodo Mariborčane in širšo okolico informirali o pravilnem ravnanju s starimi aparati, odpadnimi sijalkami in baterijami ter opozorili na različne lokacije za ločevanje teh odpadkov. Posebnost letošnje akcije je, da ne bodo zbirali le male odpadne aparate, sijalke in baterije, namenjene okolju prijazni obdelavi, ampak tudi male gospodinjske aparate preteklosti (le-ti se bodo zbirali izključno v muzeju!), ki bodo ostali v Pokrajinskem muzeju Maribor kot pričevalci preteklosti za prihodnost. Muzej bo namreč v svoje zbirke uvrstil najstarejše in najbolj zanimive male aparate, predstavnike preteklega časa in načina življenja. Tri najbolj zanimive predmete bomo skupaj nagradili s praktičnimi nagradami.

Mi bomo pri tej akciji sodelovali z zbiralno akcijo na naši šoli, in sicer v času med 19. in 22. marcem 2019, ko bomo v ta namen postavili posebne zbiralnike za oddajo starih aparatov kot so: mali gospodinjski aparati: mešalci, likalniki, palični mešalniki, tehtnice, grelniki vode, ožemalniki, sesalniki, sušilniki las, opekači, brivniki; električne in elektronske igrače; električno in elektronsko orodje; telefoni, mobilni telefoni; IT oprema: prenosni računalniki, računalniške miške, tipkovnice, tiskalniki, žepni in namizni kalkulatorji; odpadne sijalke vseh vrst in oblik; odpadne prenosne baterije in akumulatorji.

Vabljeni, da se nam pridružite in prinesete stare aparate od doma!

Več o akciji

 

(Skupno 102 obiskov, današnjih obiskov 1)